Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.com
  • درباره همایش مدیریت علوی

      آشنایی با شیوه و روش مدیریت امام علی (ع) به عنوان اولین حکومت اسلامی پس از پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) که استمرار همان حرکت به شمار می آید در وجود بسیاری از انسان ها احساس می شود. در این راستا مدیران و اساتید مرتبط با دانش مدیریت علاقه ی بیشتر دارند و امروزه این احساس بیشتر حس می شود زیرا…

جدیدترین اخبار همایش

خدا را در راضی نگهداشتن مردم به خشم نیاور، زیرا خشنودی خدا جایگزین هر چیزی بوده ، اما هیچ چیز جایگزین خشنودی خدا نمی شود.
دوست داشتنی ترین چیزها در نزد تو، در حق میانه ترین، در عدل فراگیرترین و در جلب خشنودی مردم گسترده ترین باشد.
خشم خود را فرو خور،که من جرعه ای شیرین تر از آن ننوشیدم و پایانی گواراتر از آن ندیده ام.
چه زشت است فروتنی به هنگام نیاز و ستمکاری به هنگام بی نیازی.
بخل و ترس و حرص، غرائز گوناگونی هستند که ریشه آنها بدگمانی نسبت به خدای بزرگ است.
هرگز انجام کارهای فراوان و مهم، عذری برای ترک مسئولیت های کوچک تر نخواهد بود.
از هر کار پنهانی که از آشکار شدنش شرم داری، پرهیز کن.
هر چه شنیدی بازگو مکن ، که نشانه دروغگویی است، وهر خبری را دروغ مپندار، که نشانه نادانی است.

شایسته سالاری در نظام اداری از دیدگاه امام علی (ع)

مشاهده در قالب PDFچاپفرستادن به ایمیل


چکیده:

امروزه، رقابت شدید و تغییرات فناوری، فشار روزافزونی بر سازمان ها و شیوه‌های متنوع آنها در افزایش بهره¬وری نیروی انسانی شان وارد می‌سازد. اكنون از نیروی کار سازمان ها انتظار می رود تأثیر بیشتری در تولیدات و خدماتی كه ارائه می دهند، داشته باشند. این درست همان چیزی است که موجب شده در محیط رقابت، شایستگی اهمیت یابد. محیط منابع انسانی سازمانهای کشور نیز بی تأثیر از این تغییر و تحولات نیست و هدف های آن همگام با تحولات جهانی، در حال تغییرند.

شایسته سالاری به مفهوم بکارگماری مناسب ترین افراد در مناسب ترین جایگاه در سازمان بوده و نیز بهره گیری از انرژی خلاق افراد نخبه و برگزیده اجتماع است. این مقاله به دنبال تبیین مفهوم شایسه سالاری از دیدگاه امام علی (ع) می پردازد به همین منظور ابتدا به ارائه تعریف، مفهوم، تاریخچه، سطوح و ابعاد شایستگی می پردازیم. سپس شایسته سالاری  و معیارهای آن از دیدگاه امام علی (ع) تبیین شده است و در پایان مهمترین موانع برقراری اصل شایسته سالاری در سازمانها و راهکارهای رفع موانع استقرار نظام شایسته سالاری اشاره خواهد شد.

 

نویسندگان: آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسکریپت دارید ، دکتر علی اکبر احمدی